Archiv novinek

14. 10. 2013

Je tu soutěž "ROBOTICA"!

Chceš vyhrát cyhtrý telefon Samsung Rex 70? Pak není nic jednoduššího, než se zúčastnit soutěže "ROBOTICA". Odpověz na 3 jednoduché otázky, sestav vlastního robota a smartphone Samsung Rex může být tvůj! Pusť se do toho, soutěžit můžeš po přihlášení do svého účtu...

23. 7. 2013

VIP hosté a lektoři na letním vědeckém táboře

Ahoja naši akademici, víte že na letním vědeckém táboře Junior Akademie, kromě báječného táborového programu, plného vědeckých dobrodružství, budete mít tu možnost potkat se s našimi zajímavými hosty ze světazajímavých vědeckých disciplín?

Poznáte naše VIP hosty ze světa vědy a Věda bude váš kamarád :)

Setkáte se s výzkumníkem Ing. Jaroslavem Nejdlem, Ph.D. a Mgr. et Bc. Michaelem Víchem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kteří vás seznámí s tím,co je světlo, co je laser a s jeho využitím v každodenním životě. Dozvíte se, že lasery jsou všude kolem nás a budete svědky několika experimentů, jako jsou zdroje elektromagnetického záření, difrakce světla, polarizace světla, intenzita a lom světla. Také proběhne pump-probe experiment. A že nevíte co to je? Tak naši hosté, výzkumníci, vám to vysvětlí a předvedou na těchto vědeckých experimentech.

Ing. Marcel Grün, ředitele Hvězdárny a planetária hl.m.Prahy zajistil, že za vámi přijede Astrobus a s jeho kolegy astronomy budete pozorovat dalekohledem Slunce a objekty noční oblohy. Nemine vás populárně naučně vědecky zaměřená astronomická beseda s promítáním astro filmů.

Lektor Bc. Ota Hajzler se svými instruktory vás ohromí svou přednáškou na téma Řešení krizových situací a 1. pomoc je a není velká věda. Vše si potom budete předvádět a zkoušet na týmových workshopech.

Více informací o vědeckém táboře sledujte zde.

1. 2. 2013

První průběžné výsledky jsou tu!

Ahoj děti, první pololetí uteklo jako voda a Vy už máte jistě v rukou vysvědčení a vidíte, jak se vám (výsledkově) dařilo. I my v Praze jsme si řekli, že se podíváme na Vaše bodové skóre Junior Akademie.

Průběžné bodové hodnocení zatím vypadá následovně (tabulka výsledků). Těchto dvacet z Vás má nyní na dosah účast na úžasném letním tábor v Přední Labské.

Zatím je však brzy balit kufry, stále zbývá celé pololetí, kdy se můžou konečné výsledky změnit. Takže pokud zde své jméno nevidíš, nezoufej, máš stále dost času zabojovat a na seznam účastníků se do června vyhoupnot.

Přejeme krásný prázdninový den a těšíme se na viděnou na (nadcházejícím) únorovém kroužku.

Průběžné výsledky ke stažení zde.

 

19. 11. 2012

Známe termín letního tábora!

Milí akademici, termín prázdninového tábora je na světe, takže do kalendářů si prosím zapište 4.8. - 10.8.2013. Místo konání: Přední Labská, Špindlerův Mlýn.

Více informací o táboře najdete zde.

18. 10. 2012

Brzy vás čeká exkurze do Institutu intermédií ČVUT

Exkurze do Institutu intermédií ČVUT tě zavede do úplně jiného světa, světa virtuální reality. Díky speciálním přístrojům, které mají na tomto pracovišti studenti k dispozici, se budeš moct osobně projít po virtuálním městě a navštívit i zařízený virtuální dům. V našem reálném světě si pak můžeš zahrát na speciálním elektronickém pianu vydávajícím ty nejroztodivnější zvuky. Pro ty, kterým nestačí klasická 3D projekce a chtějí si obraz obejít pěkně ze všech stran, bude k dispozici i autostereoskopický display.

Také se dozvíš, jak někteří naši studenti z ČVUT jsou členy studentského týmu CTU CarTech a jak vlastními silami zkonstruovali a postavili, v pořadí již třetí, formuli ČVUT se spalovacím motorem, se kterou sklízí úspěchy na mezinárodních závodech. Můžeš nahlédnout do jejich dílny a o formuli se dozvědět víc nebo se do ní třeba posadit a na chvíli si zkusit, jaké to je, být pilotem formule, které sami studenti přezdívají „Černá mamba“.

Těšit se můžeš ještě na mnohem víc, co konkrétně to bude, se musíš přesvědčit až na samotné exkurzi.

9. 10. 2012

Vědecký deníček je vaše vstupenka na tábor

Přispívejte svými postřehy do vašeho vědeckého deníčku! Můžete tak získat 10 bodů za měsíc a tím zvýšit svoji šanci, že pojedete o prázdninách 2013 na tábor úplně zadarmo.

Mrkněte do deníčku a začněte zapisovat. Inspirovat se můžete u našeho Franty - jeho deníček najdete na našem webu.

9. 10. 2012

Vyhrajte foťák!

Nezapomeňte, že od 27. září můžete nahrávat snímky do svých deníčků a vyhrát v rámci foto soutěže foťák Canon úplně zdarma.

Stavby a přístroje mají v podzimním světle nádhernou atmosféru. A my bychom chtěli, abyste ji zachytili vlastníma očima, třeba na svůj mobil nebo jakkoliv jinak. Fotit můžete jakoukoliv techniku, třeba zajímavé budovy, mosty, stroje, přístroje, dopravní prostředky, záleží jen na vás. Mrkněte na podmínky soutěže.

Tak klik a nahrávejte!

16. 9. 2012

Spustili jsme web Junior Akademie!

Milí akademici, od dnešního dne můžete vidět nové stránky Junior Akademie, na kterých kromě informací o ČVUT a vědě jako takové najdete i seznam kroužků a exkurzí, které vás toto pololetí čekají.

Prostřednictvím Junior Akademie chceme srozumitelně a systematicky seznamovat vás, žáky základních a studenty středních škol, s výzkumem a nejnovějšími poznatky v oblasti technických oborů, jako je elektrotechnika, strojírenství, informační technologie, doprava, stavebnictví, biomedicínské a jaderné inženýrství.

Po dobu trvání projektu, tedy od září 2012 do května 2014, budeme organizovat zajímavé a interaktivní kroužky, které vždy povede odborník z ČVUT. Chybět nebudou exkurze na výjimečných pracovištích naší vysoké školy, kde se budete moci doslova „dotknout vědy“.

6. 9. 2012

Brzy vás čeká první kroužek!

Milí akademici, ve dnech 18. a 19. září se můžete těšit na první kroužek, který má název "O letadélku Káněti aneb Jak tomu je, že letadla létají." Kroužek povede Michal Schmirler a potkáme se 18. září v Jičíně a následně 19. září v Pardubicích. 

V krátké přednášce bude pojednáno o tom, kdy a jak začali lidé poprvé napodobovat ptačí let, jak se vyvíjely lidské poznatky v této oblasti, jak se létá dnes a jak se možná bude létat v budoucnosti.

Na přednášku bude navazovat diskuse, po které obdržíte letuschopnou skládačku modelu letadla, kterou si budete moci na místě složit a odnést domů.

Těšíme se na vás! 

best websites